تعیین حداکثر تعداد پنل ها بر اساس ولتاژ اینورتر

تعیین حداکثر تعداد پنل ها بر اساس ولتاژ اینورتر

در طراحی سیستم‌های فتوولتاییک هماهنگی تجهیزات با همدیگر بسیار حیاتی و مهم بوده و یکی از این هماهنگی‌ها نیز، هماهنگی تعداد پنل‌های سری‌شده و اینورتر خورشیدی است. اصولا سری‌سازی پنل‌ها با هدف افزایش ولتاژ صورت می‌گیرد ولیکن تعداد پنل‌ها باید به دقت تعیین گردد. در این میان یکی از پارامترهای محدودکننده، حداکثر ولتاژ قابل تحمل اینورتر است و سری‌سازی باید به نحوی انجام شود که ولتاژ استرینگ (string) از حداکثر ولتاژ قابل تحمل اینورتر عدول نکند. تصویر زیر برگرفته از دیتاشیت اینورتر‌های استرینگ (String Inverters) کمپانی ABB می‌باشد.

همانطور که از جدول فوق پیداست حداکثر ولتاژ قابل این اینورترها 900 ولت است. حال فرض کنید که به اندازه 4 کیلووات پنل 250 وات Yingli یعنی 16 عدد پنل 250وات و با مشخصات ذیل داریم.

برای تعیین حداکثر تعداد پنل‌های فتوولتاییک، باید ولتاژ مدار باز مد نظر قرار گیرد. همانطور که از جدول فوق پیداست مقدار ولتاژ مدار باز برای پنل 250 وات برابر با 38.4 ولت است. لذا با تقسیم 900 بر 38.4 حداکثر تعداد پنل‌ها 24 به دست می‌آید. ولیکن باید توجه داشت که حداکثر توان قابل تحمل اینورتر 4500 وات است و لذا نمی‌توان این تعداد پنل را با هم سری کرد بلکه به لحاظ توانی حداکثر 18 پنل 250 وات را می‌توان با هم سری نمود.

اما به نکته مهم دیگری هم باید توجه داشت و آن هم اینکه جدول فوق در شرایط STC است و برای محاسبه حداکثر ولتاژ رشته باید سردترین شرایط دمایی را در نظر گرفته و با استفاده از جدول ذیل مقدار ولتاژ مدار باز در سردترین دما را حساب کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *