بررسی همبندی پنل‌های غیریکسان

بررسی همبندی پنل‌های غیریکسان

 

همانطور که پیش از این نیز قول داده بودیم، در این مقاله به همبندی پنل‌های خورشیدی غیریکسان پرداخته و برای این کار حالات مختلفی را در نظر می‌گیریم:

  • پنل‌های یکسان و به صورت سری: در حالتی که پنل‌ها یکسان باشند و به صورت سری قرار بگیرند، توان حاصل خروجی مجموع توان پنل‌ها خواهد بود که شکل زیر همین موضوع را نشان می‌دهد.

  • پنل‌های غیریکسان و سری: زمانیکه پنل‌های غیریکسان به صورت سری همبندی می‌شوند، پنلی تعیین‌کننده خواهد بود که دارای جریان کمتری است و در نتیجه جریان استرینگ به جریان کمتر محدود خواهد شد و در نتیجه قسمتی از توان سایر پنل‌ها نیز از دست خواهد رفت. فرض کنید که 3 پنل به صورت زیر با هم سری شوند، در این حالت جریان به مقدار 3 آمپر محدود خواهد شد در واقع پنل 150 واتی می‌تواند همان 150 وات را تولید نماید ولیکن پنل 100 واتی به مقدار 75 وات و پنل 200 واتی به اندازه 120 تولید خواهد نمود و همین امر باعث خواهد شد تا 105 وات توان از دسترس خارج شود.

  • پنل‌های یکسان و موازی: در این حالت توان حاصل خروجی مجموع توان پنل‌ها خواهد بود که شکل زیر نیز همین موضوع را نشان می‌دهد.

  • پنل‌های غیریکسان و موازی: در حالتی که پنل‎های غیریکسان موازی می‌شوند، ولتاژ عامل تعیین‌کننده خواهد بود و ولتاژ مجموعه به ولتاژ پنلی محدود می‌شود که کمترین مقدار را دارد. در شکل زیر ولتاژ به 25 ولت محدود شده است و همین امر باعث شده است تا پنل 100 واتی در توان نامی خود و سایر پنل‌ها در توانی کمتر از توان نامی خود کار کنند. شایان ذکر است که در آزمایشات عملی انجام شده ولتاژ اندکی بیشتر از 25 ولت قرار می‌گیرد ولیکن تعیین دقیق آن به صورت تئوری امکانپذیر نیست و برای فهم بهتر مساله در اینجا همان 25 ولت ذکر شده است.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *