تعیین توان سیستم‌های Off- Grid فتوولتاییک

تعیین توان سیستم‌های Off- Grid فتوولتاییک

اولین گام در طراحی سیستم‌های Off-Grid یا همان منفصل از شبکه، تعیین مقدار انرژی مصرفی مشتری در طول شبانه‌روز است. بدین منظور از منحنی بار مصارف با جدول مصارف استفاده می‌شود. جدول زیر نمونه‌ای از یک منحنی بار نوعی است.

مورد استفاده (تجهیز) توان (وات) ساعات مورد استفاده در شبانه‌روز انرژی (وات‌ساعت)
تجهیز 1 50 18:00 تا 24:00 300
تجهیز 2 100 18:00 تا 06:00 1200
تجهیز 3 50 20:00 تا 23:00 150
تجهیز 4 30 06:00 تا 18:00

360

 

حال باید مجموع انرژی مورد نیاز را محاسبه نماییم که برابر با 2010 وات‌ساعت است. نکته حایز اهمیت آن است که این عدد به دست آمده، مقدار انرژی مصرفی در ورودی تجهیز است و باید تلفات انتقال و بازدهی سیستم طراحی شده نیز مد نظر قرار گیرد. بدین منظور می‌توان از یک ضریب اطمینان 1.1 تا 1.3 استفاده نمود. شایان ذکر است که ملاحظات دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در پست‌های آتی بدان پرداخته خواهد شد.

در این مرحله باید مقدار تابش خورشید در محل نصب را بدانیم، برای به دست آورد مقادیر تابش خورشید می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید (کافی است بر روی عنوان کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید).

استخراج مقدار تابش برای نقاط مختلف

سوال مهمی که باید بدان پاسخ داد این است که مقدار تابش برای چه فصلی از سال باید مبنای طراحی قرار گیرد؟ تابستان یا زمستان و یا سایر فصل‌ها؟ چه ماهی از سال؟ جواب این سوال‌ها کاملا بستگی به بهره‌برداری مشتری دارد. یک طراح باتجربه باید ماهی را انتخاب کند که کمترین مقدار تابش در طول دوره بهره‎‌بردرای را داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید که مشتری در تمامی هفته‌ها و در طول آخر هفته می‌خواهد از سیستم استفاده پس شکی نیست که ماه طراحی باید دی و یا بهمن باشد چراکه کمترین تابش را خواهند داشت. حال فرض کنید مشتری دیگری، فقط در طول تابستان از سیستم استفاده می‌نماید لذا ماهی از تابستان انتخاب می‌شود که کمترین مقدار تابش را دارد. به این مقدار SPH نیز گفته می‌شود.

در نهایت برای بدست آوردن توان سیستم Off- Grid، انرژی بدست آمده البته با احتساب تلفات را به مقدار تابش تقسیم نموده و توان سیستم بدست خواهد آمد. نکته حایز اهمیت آن است که طراح باید موارد توسعه‌ای نیز قطعا مد نظر قرار داده و توضیحات لازم را به مشتری بدهد تا در صورت نیاز طراحی سیستم، طرح‌های توسعه را نیز در بر گیرد.

در پست‌های آتی با یک مثال عملی این مطلب بیشتر توضیح خواهیم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *