مفهوم PID در پنل‌های خورشیدی

مفهوم PID در پنل‌های خورشیدی

پارامتر PID که برگرفته از Potential Induced Degradation است بیانگر مفهومی نامطلوب در پنل‌های خورشیدی است که در طول زمان منجر به کاهش ظرفیت و توان خروجی پنل‌ها می‌گردد. عواملی چون ولتاژ، دما و رطوبت بر این پارامتر تاثیرگذار هستند و از قضا این پارامترها در تمامی پنل‌ها نیز موجود بوده و منحصر به پنل خاصی نیستند ولیکن مقدار تاثیرگذاری آن‌ها در پنل‌ها و در محصولات سازندگان مختلف متفاوت است.

PID زمانی رخ می‌دهد که در اثر ولتاژ و یا جریان نشتی، یون‌ها بین مواد نیمه‌هادی سلول‌ها و بدنه ماژول و یا شیشه‎‌های نگهدارنده سطح پنل و … جاری می‌شوند که همین جریان یون‌ها منجر به کاهش توان خروجی پنل می‌گردد. شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.

افزایش ولتاژ، دما و رطوبت منجر به افزیاش PID می‌شوند. در حالت کلی می‎‌توان عوامل موثر بر PID به چهار دسته زیر تقسیم نمود:

عوامل محیطی، سیستم، پنل (ماژول) و سلول‌ها. شرایط و عوامل محیطی چندان تحت کنترل نیست ولیکن می‌توان با کنترل سه عامل دیگر، مقدار PID را کاهش داد.

همانطور که بیان شد مهم‌ترین عامل سیستمی موثر بر PID، ولتاژ  می‌باشد. نکته حایز اهمیت آن است که نحوه زمین کردن شبکه تاثیر بسیاری بر میزان PID خواه داشت چراکه ولتاژ را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.

بر اساس شکل فوق، ولتاژ آرایه تحت تاثیر نحوه زمین کردن بوده و این امر در زمین منفی بیشتر خواهد شد.

تاثیر ماژول و سلول نیز بیشتر معطوف به مواد مورد استفاده و کیفیت ساخت است. استاندارد مرتبط با این موضوع IEC62804 بوده و پنل‌ها می‌بایستی تست‌های مربوط به این استاندارد را پاس کرده باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *