مفهوم تابش بر روی پنل در نرم ­افزار PVSYST

مفهوم تابش بر روی پنل در نرم ­افزار PVSYST

نرم‌افزار PVSYST یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهایی است که برای طراحی سیستم‌های فتوولتاییک استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانیم مقدار تابش خورشید از مکانی به مکانی دیگر متفاوت است که این امر غالبا متاثر از عرض جغرافیایی مکان مورد نظر است. زاویه نصب پنل‌های فتوولتاییک نیز بر اساس همین عرض جغرافیایی تعیین می‌گردد. در نرم‌افزار PVSYST پس از تعیین زاویه نصب (Tilt Angle) و انجام شبیه‌سازی‌‌ها، در قسمت نتایج، کاربر با دو مقدار و یا دو نمودار برای مقدار تابش مواجه است که یکی از آن‌ها برای سطح افق است و دیگری برای تابش رسیده برای سطح پنل است. در صورتیکه زاویه نصب درست انتخاب نشود بین این دو مقدار شاید تفاوت زیادی وجود نداشته باشد ولیکن در صورت انتخاب درست زاویه نصب قطعا مقدار تابش بر روی پنل بیش از سطح افق خواهد بود. این تفاوت نیز بیانگر این نکته است که صرفا مولفه عمود بر سطح پنل در انرژی تولیدی نقش دارد.

شکل زیر تابش را برای زاویه 10 درجه که برای تابستان است نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌شود مقادیر تابش در طول ماه‌های تابستان به هم بسیار نزدیک است ولیکن برای زمستان تفاوت چشمگیر است.

 حال به سراغ زاویه 45 درجه  می‌‌رویم که برای زمستان است و در این شکل نیز مقادیر تابش زمستان با هم تفاوت آنچنانی ندارند ولیکن مشکل تابستان داریم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *