تاثیر سایه بر روی منحنی I-V  پنل‌های خورشیدی

تاثیر سایه بر روی منحنی I-V پنل‌های خورشیدی

تاثیر سایه بر روی منحنی I-V  پنل‌های خورشیدی

عملکرد پنل‌های خورشیدی بر پایه دریافت تابش خورشید استوار است و چنانچه به هر دلیل تابش رسیده شده به سطح پنل کاهش یابد مقدار توان خروجی نیز کاهش می‌یابد. یکی از عوامل کاهش تابش رسیده شده به سطح پنل سایه است. اشیایی که در نزدیکی پنل‌های خورشیدی قرار دارند مانع از رسیدن تابش مستقیم به سطح پنل شده و منجر به ایجاد سایه بر روی آن می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که حتی در این حالت نیز پنل دارای خروجی خواهد بود ولیکن این خروجی کاهش خواهد یافت. شکل زیر به ساده‌ترین شکل ممکن تاثیر سایه را نشان می‌دهد.

سایه ایجاد شده منجر به تغییر منحنی جریان- ولتاژ پنل نیز خواهد شد که شکل زیر این موضوع را نشان می‌دهد.

حال چنانچه چندین پنل به صورت سری در یک استرینگ و موازی در یک آرایه قرار گیرند، منحنی جریان- ولتاژ کلی که به نحوی از مجموع ولتاژ (سری) و جریان (موازی) به وجود می‌آید دستخوش تغییر قرار می‌گیرد و همین امر به جای یک نقطه MPP چندین نقطه MPP نسبی را به وجود می‌آورد و قطع به یقین فقط یکی از این نقاط ماکسیمم مطلق (اکسترمم مطلق) خواهد بود. برخی از محصولات موجود در بازار قادر هستند که نقطه MPP مطلق را بیابند و از این رهگذر توان خروجی را تقویت می‌کنند. شکل زیر تاثیر سایه در منحنی جریان-ولتاژ یک آرایه را در حالات مختلف نشان می‌دهد.

2 Comments

    • همانطور که ملاحظه میگردد در حالت سری تعداد ماژولهای سایه شده تاثیرگذار است و در حالت موازی تعداد استرینگها. در حالت سری هر چه تعداد ماژولهای سایه دار بیشتر میشود منحنی به سمت چپ متمایلتر میشود و مقدار تلفات توان ناشی از این سایه در حالت سری بیشتر خواهد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *