مزیت پنل‌های تین فیلم در حالت سایه

مزیت پنل‌های تین فیلم در حالت سایه

پنل‌های خورشیدی یا همان فتوولتاییک تحت تکنولوژی‌های متفاوتی روانه بازار می‌گردند. مهم‌ترین پنل‌های موجود در بازار، پنل‌های مونوکریستالین، پلی کریستالین و تین فیلم (Thin Film) می‌باشند که از بین آن‌ها پنل‌های مونوکریستالین بیشترین مقدار بازدهی را داشته و در عین حال قیمت بالاتری نیز دارند. انتخاب پنل مناسب تا حدود زیادی به شرایط پروژه بستگی دارد و نمی‌توان نسخه کلی برای آن پیچید. با این وجود پنل‎های تین‌فیلم دارای یک مزیت مهم نسبت به سایر پنل‌هاست و آن هم عدم تاثیرپذیری بالا در هنگام سایه شدن است. شکل زیر به نحوی این موضوع را نشان می‌دهد.

پنل‎های تین فیلم برخلاف پنل‎های کریستالین که متشکل از تعداد زیادی سلول هستند همانند یک سلول بزرگ عمل می‌کنند و مقدار خروجی آن‌ها نیز تقریبا رابطه خطی با مقدار سایگی دارد به عنوان مثال اگر 10 درصد پنل سایه شده است انتظار داریم که مقدار کاهش توان نیز حدود 10 درصد باشد ولیکن برای پنل‌‎های کریستالین قضیه متفاوت بوده و به نحوه سایه شدن یعنی عمودی یا افقی نیز بستگی دارد. شکل زیر بیانگر افقی و عمودی بوده سایه‌شدگی است.

شایان ذکر است که برخلاف پنل‌های کریستالین که به هنگام سایه شدن دارای چندین ماکسیمم نسبی هستند، پنل‎های تین فیلم فقط دارای یک ماکسیمم خواند بود.

 

2 Comments

    • خواهش میکنم
      زمانیکه در مورد دو پنل با توان یکسان صحبت میکنیم هیچ تفاوتی نمیکند که نوع پنل چیست و توان همان توان است. تفاوت این دو پنل در بازدهی است که باعث میشود مثلا پنل تین فیلم در توان یکسان اندازه بزرگتری نسبت به پنل کریستالین داشته باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *